Katechetikos Centras

Rekomendacijos tikybos mokytojams, kaip prisidėti prie projekto „Saugokime vieni kitus kelyje“

Mieli tikybos mokytojai, kviečiame Jus tapti saugaus eismo kultūros ambasadoriais!

Šiame kelyje Jūs – ne vieni:

  • Kiekvienoje mokykloje dirba saugos mokytojas, su kuriuo galima konsultuotis dėl tikybos integravimo į žmogaus saugą ar žmogaus saugos – į tikybą. Naudokime filmuotus ir kitokius eismo keliuose pavyzdžius, skatinančius, kviečiančius mokinius susimastyti apie savo ir kitų gyvybės saugojimo pareigą mokykloje, gatvėje, keliuose – visur.
  • Pakvieskime į tikybos pamoką bendruomenės pareigūną. Kiekvienai mokyklai toks pareigūnas priskirtas, ir dėl galimybės su juo susisiekti geriausiai patars mokyklos socialinis pedagogas.
  • Pakvieskime į pamokas svečių – galbūt lenktynininką, motociklininką, vairavimo instruktorių…
  • Pakvieskime į pamoką ar renginį kunigą.
  • Galbūt surengti viktorinų, protmūšiųkitų renginių, į kuriuos integruosime saugaus eismo tematiką.
  • Surenkime bažnyčioje minėjimą žuvusiųjų keliuose atminimui – su mokiniais, dalyvaujant parapijos kunigui ar vikarui. Tegu kalba kunigas, policijos pareigūnas, mokiniai. Te atranda vietą ir maldai už žuvusiuosius.
  • Surenkime išvyką į saugaus eismo klasę Vilniaus, Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių, Alytaus ar Utenos policijoje. Čia vaikai ir suaugusieji kartu prisimins ir aptars pagrindines saugaus elgesio kelyje taisykles, išklausys svarbių patarimų, kad kelyje neištiktų nelaimė ir visi laimingai pasiektume kelionės tikslą.
  • Saugaus eismo klasės – gera vieta šios tematikos pamokoms. Jos skirtos ikimokyklinio ugdymo vaikams ir bendrojo lavinimo mokyklų mokiniams, kitiems visuomenės nariams ugdyti ir plėtoti savo, kaip eismo dalyvio (pėsčiojo, keleivio, vairuotojo) kompetenciją, mokytis ir gilinti teorines bei praktines saugaus elgesio kelyje žinias, ugdyti pagarbą žmogaus gyvybei, pagarbą eismo dalyviams, atsakomybę už elgesį kelyje, suvokti eismo sistemą „Eismo dalyvis-transporto priemonė-kelias-eismo aplinka“.

Kalbėkime apie saugų eismą kaip apie galimybę saugoti gyvybę – Dievo dovaną. Meilė sau reiškiama per savo veiksmų ir elgesio apgalvojimą ne tik kelyje. Palyginkime Kelių eismo taisykles su 10 Dievo įsakymų.

Paskutinį rugsėjo sekmadienį minime Vairuotojų ir keliautojų dieną:

http://www.saugokime-vieni-kitus-kelyje.lt/isimintinos-dienos/34-isimintinos-dienos

Priminkime ją mokiniams. Juolab rudenį, kai aplanko bobų vasaros šiluma, taip smagu pasivažinėti dviračiu. Šalmas ir šviesą atspindinti liemenė – būtent tai, kas padės išsaugoti gyvybę ir sveikatą kelyje.

Lapkričio 1-ąją, minėdami Visus šventuosius, priminkime mokiniams ir šv. Kristoforą, visų keliaujančiųjų globėją:

http://www.saugokime-vieni-kitus-kelyje.lt/isimintinos-dienos/48-sventas-kristoforas-keliautoju-globejas

Lapkritis – tamsus ir lietingas laikas. Paraginkime moksleivius nepamiršti atšvaito. Tai madinga!

3-iąjį lapkričio sekmadienį meldžiamės už žuvusiuosius keliuose:

http://www.saugokime-vieni-kitus-kelyje.lt/isimintinos-dienos/58-prisiminkime-zuvusiuosius-eismo-ivykiuos

Žiemą, kai tamsu, kelio danga šlapia ir slidi, stabdymo kelias gerokai ilgesnis nei vasarą, o matomumas – ne pats geriausias, gatvėse ir keliuose būkime itin atidūs ir matomi.

Šimtadienis, kaip ir išleistuvės, – abiturientų laikas. Deja, jų kasmet patenka į eismo įvykius. Išleistuves įprasta švęsti ne tik mokyklose, šventinis siautulys persikelia į užmiesčio sodybas, gamtą, tad tėvų ir mokytojų pareiga – priminti jaunuoliams atsakomybę už savo ir kitų sveikatą bei gyvybę, priminti, kad neleistina sėsti prie vairo išgėrusiems ar tapti neblaivių vairuotojų keleiviais. Svarbu pasirinkti saugų greitį, pasirūpinti keleivių saugumu.

Mokslo metų eigoje mokiniams organizuojamos išvykos, kelionės, žygiai (dviračių, pėsčiųjų), ekskursijos po Lietuvą ir svetur. Priminkime mokiniams saugaus eismo bei elgesio taisykles viešajame transporte – kaip įlipti, kaip ir kada išlipti iš autobuso, kitų viešojo transporto priemonių.

Pavasarį, po ilgos lietuviškos žiemos, į gatves išrieda dviratininkai, motorolerių vairuotojai, riedlentininkai, bėgikai. Balandžio 6-ąją minime Saugaus eismo dieną, tad prisiminkime, kas yra saugus eismas, koks jo tikslas. Galbūt per pamoką pavyktų surengti spektaklių šia tema? O gal sudalyvauti Lietuvos kelių direkcijos saugaus eismo konkurse?

Sėkmingų mokslo metų, smalsių mokinių linkėdamas

Lietuvos policijos kapelionas

kun. Algirdas Toliatas